Mirenium
06-04-07, 04:00
Mount Rushmore to góra leżąca w Black Hills w stanie Dakota Południowa w USA. W skale zostały wyrzeźbione twarze czterech amerykańskich prezydentów, którzy odznaczyli się w historii USA: Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna.
Na pomysł "świątyni demokracji" wpadł miejscowy historyk i publicysta - Doane Robinson. Projekt pomnika miał przyciągnąć turystów w góry Black Hills. W 1924 roku Doane Robinson zainteresował swoim pomysłem rzeźbiarza Gutzona Borgluma.

Pomnik powstawał przy pomocy ładunków wybuchowych, młotów i ciężkiego sprzętu.
Do pomocy Gutzon Borglum miał przydzielonych blisko 400 robotników i innych rzeźbiarzy, wśród których znajdował się także późniejszy twórca pomnika Szalonego Konia - Korczak Ziółkowski. Gutzon zmarł na 7 miesięcy przed zakończeniem prac, a rzeźbę dokończył jego syn, Lincoln.

Pierwotnie Borglum zamierzał wyrzeźbić prezydentów aż do pasa, ostatecznie stworzono tylko ich popiersia. Każde ma wysokość 18,3 metra, a całaść widoczna jest z odległości 100 kilometrów. Głowy prezydentów odsłonięto odpowiednio: w 1930 roku Waszyngtona, w 1936 roku Jeffersona, w 1937 roku Lincolna i w 1939 roku Roosevelta.Ok 15 km na południowy zachód w linii prostej od Mount Rushmore znajduje się Pomnik Szalonego Konia.

Indianie, w szczególności Dakotowie, postrzegają ten pomnik jako bezczeszczenie swoich miejsc świętych.

W thrillerze Alfreda Hitchcocka pod tytułem Północ, północny zachód z 1959 głowy prezydentów pełnią funkcję scenografii dla finałowej sceny filmu.

Współrzędne geograficzne: 43°52'44N 103°27'35W


Air Force One na tle góry


Podobne tem